конкурс главная школа видео новости обучение репертуар анкета отзывы форум фото Афиша
Начало > Конкурс "МОЛОДАЯ РОССИЯ - БЕНИЛЮКС ГРАН-ПРИ" > Итоги конкурса "Young Russia – Benelux Gran Prix 2015"

Итоги конкурса "Young Russia – Benelux Gran Prix 2015"

 Награды конкурса (оценки жюри)

«Молодая Россия – Бенилюкс Гран-при 2015»:

      “Young Russia – Benelux Gran Prix 2015” results:

                     The Hague, The Netherlands May1-3

 

                            GRAND PRIX – not awarded

 

                              Pre-competitive group

 Polikarpova Marusia (age 5) – 1 place – “Hope Award” (Russia/The   

 Netherlands)

 Soltani Nina (age 6) – 2 place (The Netherlands)

 Draganova Victoria (age 7) – 3 place (The Netherlands)

 

                                      Junior group

 Tomashoff Anna Katharina (age 10) – 1 place (Austria)

1. place ---------------------------------- 

2. place ----------------------------------

 

                                    Middle group

 Mangileva Sofia (age 12) – 1 place (Russia, Yekaterinburg)

 Morozova Polina (age 12) – 1 place (Russia, St. Petersburg)

 Amelie van de Klashorst  (age 12) – 2 place (The Netherlands)

 Sosimova Anastasia (age 14) – 3 place (Russia, St. Petersburg)

 

                                    Senior group

 Vermeulen David (age 18) – 1 place (The Netherlands)

 Sobolevskii David (age 17) – 2 place (Russia, St. Petersburg)

3     place  ---------------------------------

 

                                              Duos

 Tarantella – 1 place (The Netherlands) – Amelie van de Klashorst and David  Vermeulen

  2 place ---------------------------

  Pizzicato from “Fairy Doll” – 3 place  (The Netherlands) – Elizaveta and Maria Price

  Clowns from “Nutcracker” -  3 place (The Netherlands) – Polina Polikarpova and   Ksenia Pugaeva (Russia/The Netherlands)

 

                                    Contemporary

  Morozova Polina – 1 place (Russia, St. Petersburg)

  Mangileva Sophia – 1 place (Russia, Yekaterinburg)

  Sobolevskii David – 2 place (Russia, St. Petersburg)

  Tolchinsky Alicia – 2 place (UK)

  3 place  ---------------------

 

                                              Ensemble

1     place ----------------------------

Marsh of Dwarfs – 2 place (The Netherlands) – Polina Polikarpova, Elizaveta Price, Maria Price, Ksenia Pugaeva, Victoria Draganova, Anna Sophie Van Galen, Nina Soltani

3 place ----------------------------

 

                                            Pas-de-deux

    “Flowers festival in Genzano” – 1 place  (The Netherlands) – Amelie van         de Klashorst and David Vermeulen

2     place ------------------------------------

3     place ------------------------------------

 

 

                                           Choreography

     Morozova Polina – 1 place (St. Petersburg,Russia)

     Durjagina Elena – 1 place (Yekaterinburg, Russia)

     Strokina Regina – 2 place (St. Petersburg, Russia)

 Tolchinsky Alicia – 2 place (UK)

     3 place ---------------------

 

Special Jury Prize for expressiveness and artistry
                                    Millar Beatrice (UK)
 
                      Diploma of the youngest contestant
             Polikarpova Marusia (age 5, Russia/The Netherlands)
 
Special Jury Prize for the contribution to the development of choreographic art
 
                               Osmanovic Almira
                               Anissimova Larissa

                                  Petrova Tatiana

 

 

Name

 

 

   Technical  score

 

    Artistic score

 

      Final score

№1 Polikarpova Marusia

             88,6

              90

             89,3

№2 Soltani Nina

             87,2

              90

             88,6

№3 Draganova Victoria

             86,2

              86,8

             86

№4 Tomashoff Anna

             95

              94,6

             94,8

№5 Polikarpova Marusia

             86,8

              90,4

             88,6

№6 Tomashoff Anna

             94,8

              95

             94,9

№7 Millar Beatrice

             86,6

              88,2

             87,4

        Name                    Tec. score           Art. score       Each var. score       Final   score

№8 Amelie van de Klashorst

            90,4

          92,2

            91,3

 

№8А Amelie van de Klashorst  

            92,8

          92,8

            92,8

          92,05

№9 Morozova     Polina

            92,8

          91

            91,9

 

№9А Morozova   Polina

            96,4

          94,2

            95,3

          93,6

№10 Mangileva Sophia

            93,4

          91,6

            92,5

 

№10А Mangileva Sophia

             94

          95,8

            94,9

          93,7

№11 Sosimova Anastasia

            89,2

          92,2

            90,7

 

№11А Sosimova Anastasia

            90,8

          93,2

            92

          91,35

№12 Sobolevskii David

            91,2

          92

           91,6

 

№12А Sobolevskii David

            93,2

          94,2

            93,7

          92,65

№14 Vermeulen David

              96

          96,2

            96,1

 

№14А Vermeulen David

            96,8

          94,8

            95,8

          95,95

№15 Fairy Dolls

             79,4

          84,4

             81,9 

 

№16 Clowns

             79,2

          82,8

             81

 

№17 Tarantella

             94,4

          94,2

             94,3

 

№18 Morozova

             94

          93,6

             93,8

 

№19 Mangileva

             93,8

          93,8

             93,8

 

№20 Tolchinsky

             93,2

          91,8

             92,5

 

№21 Sobolevskii

             93,2

          92,4

             91,8

 

№22 Dwarfs

             90,8

          92,8

             91,8

 

№23 Pas-de-deux

             96

          96,2

             96,1

 

 

№24 Durjagina

            93,8          

№25 Strokina

            92,4

№26 Tolchinsky

            92

№27 Morozova

            93,4

 


 

Новости
09.02.2017 - Summer Ballet Intensive 2017
подробнее
09.02.2017 - Summer Ballet Intensive 2017
подробнее
07.09.2016 - Индивидуальные занятия по интернету

Академия классического русского балета Владислава Курамшина информирует, что 6 сентября 2016 прошло первое индивидуальное занятие, проведенное по интернету в режиме он-лайн артистическим директором школы, педагогом Татьяной Петровой. С этого момента мы начинаем внедрять подобные видео-уроки с применением современных технологий и приглашаем всех желающих принять в них участие. Заявки присылайте на адрес электронной почты balletschool@mail.ru с указанием даты и времени возможного занятия для согласования с педагогами нашей школы. 

Vladislav Kuramshin's Academy of classical Russian ballet  informs that on September 6th 2016 was held the first private lesson conducted via the Internet online by artistic Director of the school, teacher Tatiana Petrova. From this moment we begin to implement such video lessons using modern technologies, and we invite everyone to take part in them. Please send your applications to email address balletschool@mail.ru 
with date and time of possible ballet lesson to be confirmed with the teachers of our school. 


подробнее
Опрос
Copyright ©2003-2017 Школа Балета им. Леонида Якобсона
Разработка сайта ©2003-2017 GreenDesign